12 pazdziernika ucznowie naszego gimnazjum z dwujezycznego oddzialu IID wraz z wychowawca i nauczycielem jezyka angielskiego i nauczanej dwujezycznie biologii goscila w polskim warszawskim oddziale British Council. Jest to instytucja reprezentujaca Zjednoczone Krolestwo Wielkie Brytanii i Irlandii Polnocnej. Obecnie posiada wiele miedzynarodowych oddzialow a jej dzialalnosc skupia sie na wspolpracy kulturalnej oraz edukacyjnej. Jednym z praktycznych wymiarow jej dzialalnosci jest oczywiscie szeroko rozumiana nauka jezyka angielskiego. British Council we wszystkich swoich miedzynarodowych oddzialach na calym swiecie organizuje kursy nauki jezyka angielskiego na wszytkich poziomach zaawansowania jak rowniez przeprowadza egzaminy Cambridge English for English Speakers of Other Languages. Testy te przygotowywane przez Uniwersytet Cambridge przeprowadzane w oddzialach British Council sa jednymi z najpopularnieszych i najbardziej cenionych egzaminow z jezyka angielskiego. Uczniowie oddzialu dwujezycznego przystapili do egzaminu APTIS for Teens, ktory sprawdza wszystkie kluczowe kompetencje jezykowe uczacych sie jezyka angielskiego w wieku 14-17 lat. Tak jak kazdy wspolczesny test jezykowy jest to test komputerowy trwajacy ponad 2,5 godziny. Nasi uczniowie po raz pierwszy mogli wziac udzial w tego typu miedzynarodowym i zestandaryzowanym sprawdzianie jezykowym. Kazdy z nich otrzymal zindywidualizowana ocene wlasnych kompetencji jezykowych obejmujacych Use of English (Grammar and Vocabulary), Reading i Listening. Jego glowna zaleta jest szybkie okreslenie poziomu jezykowego na ktorym znajduje sie uczen wraz z doprecyzowaniem zakresow kompetencji jezykowych wymagajacych ewentualnego dalszego wsparcia i uwagi. Pomaga to, zarowno uczniom jak i i ich nauczycielom, monitorowac postepy jezykowe uczniow i skupic sie na tych kompetencjach jezykowych ktore wymagaja dalszej pracy. Bylo nam niezmiernie milo dowiedziec sie, ze uzyskane wyniki potwierdzily wysoki sredni poziom znajomosci jezyka angielskiego przez uczniow oddzialu dwujezycznego. Wielu z nich juz po roku nauki w naszym oddziale reprezentuje poziom bieglosci jezykowej na poziomie B2 czyli wyzszym sredniozawansowanym. Zdecydowana wiekszosc osiagnela poziom B1 czyli sredniozawansowany. Kilka osob, ku zaskoczeniu samych egzaminatorow z British Council, osiagnelo poziom C1 czyli zawansowany. Egzamin Aptis for Teens jest poczatkiem wielkiej przygody z jezykiem angielskim, ktora wykracza poza typowe ramy standardowego egzaminu gimnazjalnego w polskiej szkole. Jest ogromna motywacja dla naszych uczniow i otwiera drzwi do dalszej pracy z jezykiem angielskim, ktorej zwienczeniem bedzie mozliwosc przystepowania przez naszych uczniow do kolejnych miedzynarodowych egzaminow z jezyka angielskiego organizowanych przez Cambridge University i British Council.