Audio Piknik „Nie widzę przeszkód”

W sobotę 3 października już od 9:00 w Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Kutnie było gwarno i ciekawie. Wszyscy chętni mieli okazję uczestniczyć w Audio Pikniku zorganizowanym przez Stowarzyszenie De Facto, z którym uczniowie „trójki” współpracują już od 4 lat. „Nie widzę przeszkód” to inicjatywa, dzięki której uczestnicy pikniku poznali jak funkcjonują osoby niewidome w codziennym życiu, pracy czy szkole.

Stanowiska edukacyjne z prowadzącymi niewidomymi dostarczyły naszym gościom, zwłaszcza z  SP 4 i SP 6 niezapomnianych wrażeń. Dzięki zaciemniającym goglom, dzieci „weszły” w rolę osoby niewidomej. Musiały między innymi pokonać przeszkody, posługując się białą laską, wyostrzyć węch- by rozpoznać przyprawy, słuch- by dzięki czujnikowi poziomu cieczy zorientować się, że kubek jest pełen wody. Wyjątkowe było spotkanie z technicznymi nowinkami. Specjalne oprogramowanie komputerowe czy telefoniczne pomaga osobom niewidomym poruszać się nie tylko w „realu”  ale także w Internecie. Mimo soboty- dnia wolnego odwiedziło nas wielu zainteresowanych.  O tym, że nie były to zmarnowane godziny świadczą słowa uznania wyrażone wprost i poprzez wpis.

Dodatkowo nasi wolontariusze brali udział w happeningu. Wraz z osobami niewidomymi sprawdzali bariery architektoniczne naszego miasta. Robili zakupy w sklepie spożywczym, przechodzili przez jezdnię bez sygnalizacji dźwiękowej, pokonywali „przeszkody” na dworcu PKP. Wyjątkowo ciekawe zadanie czekało wolontariuszy w Parku Wiosny Ludów. Należało przy pomocy węchu czy dotyku rozpoznać warzywa i owoce, a także ułożyć noże, łyżki i widelce w pojemniku na sztućce.

Obcowanie z osobami niewidomymi, wczuwanie się w ich sytuację to niesamowita lekcja życia i pokory wobec przeciwności losu. Niezwykła energia i poczucie humoru osób dotkniętych, wydawałoby się, nieszczęściem, uświadomiły nam, że to tylko od nas zależy czy umiemy doceniać to, co niesie nam każdy dzień.